Filtr fotograficzny ND oraz polaryzacyjny

  Filtr ND 1000 DHG Super wydłuża ekspozycję o 10 stopni, to moje ulubione narzędzie do pracy nad rozmyciem, gdy w kadrze mam zamiar umieścić element wody. Fotografowanie wodospadów, rzek, morza oraz innych akwenów
pozwoli wydłużyć czas naświetlania przy zachowaniu ustawień zastosowanej przysłony. Zastosowanie filtrów ND jest szerokie, głównie kojarzone z krajobrazem. Ich walory stosowane są w fotografii portretowej oraz w pracy nad filmem. Parametr ND odpowiada za ilość pochłanianego światła przez filtr. Wspomniany ND 1000 redukuje światło, aż o 10EV. Stosowanie tego modelu jest z reguły świadome, wiedza o efekcie który uzyskamy wynika z doświadczenia oraz wielokrotnie powtarzanych prób. Nowoczesna konstrukcja filtrów Marumi pozwala na bezkarne stosowanie ich w różnych warunkach oświetleniowych oraz atmosferycznych. Modele oznaczone Super DHG posiadają powłoki oleo i hudrofobowe odpowiedzialne za utrzymanie powierzchni filtrów w czystości. Odciski palców oraz plamy wodne z łatwością pozwalają się usunąć. Specjalistyczna utwardzona powłoka zabezpiecza filtr przed uszkodzeniem. Wszystko to sprawia, że filtry tej serii są gotowe do pracy w każdych warunkach. Zachowują swoją trwałość na długi czas.

  Kolejnym filtrem bez którego nie wyruszam w plener jest filtr polaryzacyjny, tak samo jak filtr szary ND mój „polar” z serii DHG ma zastosowane powłoki oleo oraz hydrofobowe odpowiedzialne za utrzymanie go w czystości oraz zabezpieczenie. Impregnaty zastosowane przy produkcji filtrów serii Super DHG pozwalają się cieszyć fotografowaniem bez nadmiernego uważania na każdą kroplę deszczu lub przypadkowe dotknięcie powierzchni filtrów palcem. W jednej chwili możemy szkło przetrzeć, a problem znika. Wielopowłokowy filtr przepuszcza fale o określonej polaryzacji względem fotografowanej płaszczyzny. Stosując filtr o takich parametrach zwiększamy nasycenie kolorów, poprawiamy kontrast, redukujemy odbicie. Stosowanie filtrów polaryzacyjnych pozwala również na wydłużenie czasu naświetlania w przedziale od 1 do 2 EV.
Korzystanie z filtrów ND oraz polaryzacyjnych daje możliwości stosowania efektów już na miejscu podczas fotografowania. Fotografia staje się bardziej kreatywna, prace stają się nietuzinkowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.